Ako za proširenje poslovanja, nove projekte ili investicije namjeravate od banaka zatražiti kredit, pridržavajte se ovih 18 jednostavnih pravila.Unatoč činjenici da su mnoge banke suzdržane pri odobravaju poslovnih kredita, dobra će priprema znatno povećati vjerojatnost da vaš zahtjev bude odobren. No prije toga informirajte se ispunjavate li uvjete za poticajne programe.
1. Banke kredite ne odobravaju poslovnim idejama, već ljudima. Ako niste sami uvjerljivi neće biti ni vaša zamisao. Svaka je tvrtka onoliko dobra, koliko je dobar i njen voditelj.
2. Termin za razgovor dogovorite kroz nekoliko dana, ostavite dovoljno vremena za pripremu. Odgodite ako vas odmah i spontano pozovu. Centralno će pitanje biti na koji način namjeravate podmiriti anuitete. Pravovremeno se informirajte o poslovnim planovima, bilancama kao i rekapitulacijama prihoda i dobiti.
3. Razgovore uvijek vodite s odgovornim osobama, koje imaju ovlasti donositi odluke. Za razgovor uvijek tražite osobu koja će odlučivati o vašem zahtjevu.
4. Nastupite uvjerljivo i nastojite pozitivno iznositi podatke o planovima i tvrtki. Onaj tko ne vjeruje u sebe ne može ni pridobiti druge. Trgovac koji ne vjeruje u proizvod svoje tvrtke loš je trgovac. Zato je bitan uvjerljiv nastup, koji poručuje da je vaša tvrtka na pravom putu. Stoga i ne sumnjate da će vam kredit odobriti.
5. Djelujte samouvjereno, jer u banci vi ste klijent, a nikako prosac. Nemojte dozvolite da vas se pritisne, jer na vašem će kreditu banka zaraditi. Arogantan ili odviše ležeran nastup nisu prihvatljivi. Vašeg sugovornika uvjerite kompetentnošću, tako ćete postići poštovanje. Pokažite i vi poštovanje prema znanju vašeg bankara. Jer svijest da razgovarate s osobom koja je na istoj razini olakšava i ravna svaku poslovnu suradnju.
6. Prodajte vaš koncept aktivno i uvjerljivo, budite najbolji trgovac vaše tvrtke. Uvježbajte prezentirati zamisli. Objasnite ih u par kratkih rečenica. Bitno je i da razgovijetno rastumačite planove pridržavajući se čvrstih činjenica. Od bankara nemojte očekivati prevelik angažman oko razumijevanja složenih ideja, jer za to nemaju ni vremena ni volje.
7. Pripazite na čistu odjeću i urednu vanjštinu – od cipela pa do kose, jer ovo je sve, ali nikako otrcana fraza.
8. Pripazite da se ne izgubite u detaljima. Bankare ne zanima svaki detalj vašeg pothvata. Možda su ti detalji od vitalne važnosti za vašu tvrtku no oni bankare vrlo često opterećuju.
9. Dokažite da ste dobar menadžer. Pokažite strukturu vaše tvrtke, tko je za što odgovoran, tko je vaša desna ruka. Time ćete dokazati da vaša tvrtka nije «One Man Show» kod koje će sve stati kada vi ispadnete.
10. Poslovni plan je bitan faktor uspjeha. Poslovni plan mora biti centralna tema razgovora. On pokazuje u kom smjeru vaša tvrtka ide, čime ćete, kada i koliko zaraditi.
11. Priložite godišnja izvješća. Vrednovanje tvrtki bez podataka iz proteklih godina gotovo da nije moguće. Stoga će banke zahtijevati da im priložite godišnja izvješća za najmanje zadnje tri godine, kao i izvještaj i analizu sadašnjeg ekonomskog stanja. Ako vam brojke nisu sjajne pripremite se na kritična pitanja. Možda se vidi pozitivan trend ili ste izradili koncept sanacije. Bez utemeljenih činjenica poslovni planovi nisu vjerodostojni. Svako će posumnjati da nešto skrivate.
12. Iznesite prijedlog za osiguranje kredita. Bankama je kod odluke o kreditu kao prvo bitan poslovni plan .Ukoliko imate konkretna osiguranja, kao što su nekretnine ili životno osiguranje, povećava se vjerojatnost da ćete dobiti kredit. Pri tome morate sami znati koliko daleko možete ići.
13. Steknite povjerenje banke transparentnošću. Povjerenje se lakše izgubi nego što se stekne. Gotovo da nema tvrtki koje imaju samo svijetlu stranu. Stoga ne sramite se i budite iskreni i otvoreni. Otvoreno razgovarajte o rizicima.
14. Komunicirajte i izvještavajte banku i nakon odobrenja kredita. Redovita razmjena informacija temelj je za dobru i dugotrajnu suradnju.
15. Dogovorite sastanke u vašoj tvrtki. Pri takvom susretu možete ubrati dodatne bodove. Primjerice, na licu mjesta pokažite dobro uhodanu proizvodnju, kompetentne djelatnike i tome slično. Važna je pažljiva priprema, pometite smeće i pripazite na urednu radnu odjeću u pogonima.
16. Dokažite da ste pouzdan partner. Banke žele svoj novac i kamate na vrijeme. Prekoračenje rokova i limita je skupo.
17. Pravovremeno potražite alternativu vašoj matičnoj banci.I banke imaju konkurenciju. Zato uvijek imajte pri ruci rezervni plan. Opuštenije ćete pregovarati. Ali oprez! Ako traljavo blefirate vašeg bankara i on prozre vašu igru,možda će vam se odbiti o glavu.
18. Pokažite strpljivost umjesto da prebrzo odustanete. Mnogi su uspjesi izrasli iz poraza. Ukoliko se vaš zahtjev odbije, analizirajte koje ste greške napravili. To znanje možete iskoristiti pri predavanju novog zahtjeva nekoj drugoj banci.
Nema komentara:
Objavi komentar